Laryngologia

Zajmuję się diagnostyką i leczeniem następujących schorzeń u dorosłych i u dzieci:

  • choroby nosa i zatok obocznych nosa: nieżyty nosa ostre i przewlekłe, polipy nosa, stany zapalne zatok ostre i przewlekłe;

  • choroby gardła i krtani: zapalenia błony śluzowej gardła, ostre i przewlekłe, zapalenia migdałków podniebiennych, chrypki, ostre i przewlekłe zapalenia krtani;

  • choroby uszu: zapalenia ucha zewnętrznego i środkowego ostre i przewlekłe, wycieki z uszu, wysiękowe zapalenia uszu, nieżyt trąbek słuchowych;

  • zaburzenia słuchu i szumy uszne (nagłe i postępujące pogorszenie słuchu, piski i szumy w uszach, itp.);

  • zawroty głowy i zaburzenia równowagi (choroba Meniere'a, łagodne położeniowe zawroty głowy, itp.).

Wykonuję również drobne zabiegi:

  • punkcja zatoki szczękowej;

  • podcięcie lub plastyka wędzidełka języka;

  • nakłucie ropnia okołomigdałkowego;

  • pobieranie wycinków do badania histopatologicznego ze skóry i błony śluzowej;

  • wycinanie zmian skórnych, kaszaków z badaniem histopatologicznym.

 

Chirurgiczne wycinanie zmian skórnych

Kwalifikacja

Kwalifikacja do zabiegu odbywa się podczas wizyty wstępnej. Zbierane są wówczas informacje odnośnie początku choroby, jej przebiegu, chorób współistniejących, przyjmowanych leków oraz alergii i uczuleń. Określane są ewentualne przeciwwskazania do zabiegu.

Kolejnym etapem wizyty jest podanie pacjentowi podstawowych informacji o planowanym zabiegu, jego rozległości, określenie ryzyka i spodziewanych efektów.

 

Przebieg zabiegu

Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym- nasiękowym. Środek znieczulający podawany jest cienka igłą, śródskórnie lub podskórnie, w miejsce, które poddawane jest zabiegowi. Pacjent czuje ból w trakcie wkłucia igły w skórę i podawania środka znieczulającego. Sam zabieg jest już bezbolesny.

 

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do zabiegu: ciąża, niewyrównana wada serca, niewydolność krążenia, niestabilne nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi, zmiany zapalne, zakażenia skóry w okolicy poddawanej zabiegowi,

Przed zabiegiem wskazane jest zaszczepienie się przeciw WZW typu B.

Materiał usunięty podczas zabiegu wysyłany jest do badania histopatologicznego, w celu wykluczenia zmian nowotworowych.

Zawroty głowy

Zawroty głowy- to dolegliwość zgłaszana przez pacjentów równie często jak bóle głowy. Szacuje się, że 20-30% społeczeństwa przynajmniej raz w życiu doznaje zawrotu głowy.

Zawroty głowy nie stanowią odrębnej jednostki chorobowej, lecz są objawem chorób o bardzo różnej etiologii i różnym umiejscowieniu.

Na prawidłowe funkcjonowanie układu równowagi ma wpływ harmonijny dopływ informacji ze wszystkich składowych tego złożonego układu, to znaczy: błędników zlokalizowanych w uchu wewnętrznym, narządu wzroku oraz proprioceptorów- receptorów czucia głębokiego, informujących organizm o aktualnej pozycji i ruchach poszczególnych części ciała.

Uszkodzenie któregokolwiek z tych elementów, czy też połączeń między nimi prowadzi do zaburzeń równowagi.

 

Badanie VNG- diagnostyka pobudliwości błędników

Badanie wykonuje się u pacjentów zgłaszających zawroty głowy.

VNG- videonystagmografia- to metoda rejestrowania ruchu gałek ocznych stosowana do oceny układu równowagi u pacjentów z zawrotami głowy. Gałki oczne poruszają się w odpowiedzi na pobudzenia płynące z receptorów ucha wewnętrznego- błędnika. W badaniu VNG reakcję w postaci ruchu gałek ocznych wywołuje się celowym pobudzeniem receptorów błędnika poprzez różne bodźce: zmianę temperatury (próby kaloryczne), zmianę położenia głowy.

Ruchy gałek ocznych podczas badania rejestrowane są za pomocą kamery wmontowanej w specjalną maskę, przypominającą gogle narciarskie. Następnie przekazywane są do komputera i wyświetlane na monitorze w postaci wykresu.

Wykonywane próby:

-badanie oczopląsu samoistnego;

-oczopląs pozycyjny;

-próba Dix-Hallpike'a;

-próby kaloryczne.

 

Jak przygotować się do badania VNG?

1. Co najmniej 48 godzin przed badaniem nie należy przyjmować leków: nasennych, uspokajających, przeciwlękowych, antydepresyjnych, przeciwbólowych ze składnikami narkotycznymi, leków stosowanych w przeziębieniu i przeciwalergicznych powodujących senność. Odstawienie leków należy uzgodnić ze swoim lekarzem rodzinnym.

2. Co najmniej 48 godzin przed badaniem nie należy pić napojów alkoholowych.

3. Na badanie należy przyjść bez wykonanego makijażu oczu.

4. Osoby noszące soczewki kontaktowe w dniu badania powinny założyć okulary.

5. Na co najmniej 2 godziny przed badaniem nie należy jeść ani pić.

Test Strep A

Co to jest test Strep A?

 

Test Strep A jest szybkim testem jakościowym przeznaczonym do wykrywania antygenów paciorkowców typu A, bezpośrednio w wymazach pobranych  z gardła. Około 70-80%  infekcji i bólów gardła jest wywołanych przez wirusy. W terapii takich schorzeń nie są skuteczne antybiotyki. Aby uniknąć niepotrzebnego i nieskutecznego  przyjmowania antybiotyków warto wykonać test Strep A.

Czym jest angina?

Angina jest to zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, wywołane przez paciorkowce grupy A. Paciorkowcowe zapalenia gardła pojawiają się najczęściej  w okresie zimowym i wczesna wiosną. Dotyczą przede wszystkim dzieci w wieku szkolnym i młodych osób b dorosłych. Główne objawy anginy są podobne do innych infekcji górnych dróg oddechowych. Są nimi nagły początek, ból gardła, ból podczas połykania, często promieniujący do ucha, powiększone węzły chłonne,  gorączka powyżej 38 stopni C, dreszcze, ból głowy, złe samopoczucie. U dzieci mogą pojawić się również nudności , wymioty, bóle brzucha.

Dla kogo przeznaczony jest test?

Test jest przeznaczony dla pacjentów, u których występują objawy zapalenia gardła lub migdałków. Służy do wykrywania obecności bakterii Streptococcus grupy A w celu ustalenia odpowiedniego leczenia. Test ten pozwala ustalić, czy dolegliwości są wywołane przez wirusy czy paciorkowce.

Jak wygląda badanie?

Jałową wymazówką pobieram wymaz z gardła i migdałków podniebiennych. Następnie do porobówki wlewam specjalne odczynniki i umieszczam w niej wymazówkę. Po odpowiednim czasie- 1 min, wyjmuję z probówki wymazówkę i wkładam do niej pasek testowy. Po 5 minutach na pasku testowym pojawiają się kreski i wynik jest gotowy do odczytania.