Mezoterapia

CO TO JEST MEZOTERAPIA?

Mezoterapia igłowa polega na wstrzykiwaniu małych dawek substancji aktywnych śródskórnie lub głębiej- podskórnie.

Substancje aktywne dobiera się indywidualnie, zależnie od potrzeb pacjenta. Zabiegi wykonuje się najczęściej na twarzy, szyi, dekolcie. Bardzo dobre efekty daje ostrzykiwanie skóry owłosionej głowy, też pośladków, ud w przypadku cellulitu. Dzięki tej technice można wprowadzić substancje aktywne głęboko do naskórka i skóry właściwej, omijając barierę naskórkową, przez którą nie przenika większość kosmetyków. Śródskórne iniekcje substancji czynnych poprawiają mikrokrążenie w tkance podskórnej, zwiększają metabolizm komórek, stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Jest to proces rozciągnięty w czasie- po zakończeniu terapii przez kilka miesięcy następuje przebudowa tkanek. Na początku w miejscu nakłuć pojawia się stan zapalny, wydzielane są czynniki wzrostu dla nowych naczyń krwionośnych i keratynocytów. Powstają nowe komórki naskórka, fibroblasty zaczynają wydzielać kolagen , elastynę, mono- i polisacharydy, szczególnie kwas hialuronowy. Są to procesy fizjologiczne, naturalne.

WSKAZANIA

Wskazaniem do zastosowania mezoterapii igłowej jest profilaktyka starzenia skóry, leczenie nadmiernego wypadania włosów, cellulitu i rozstępów.

W mezoterapii zwykle stosuje się mieszanki różnych składników aktywnych, tak zwane koktajle.

JAKIE MOGĄ WYSTĄPIĆ DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE PO ZABIEGU?

Mezoterapia rzadko daje problemy i działania niepożądane. Do najczęstszych należą:

-krwawienie w miejscu nakłucia- zwykle niewielkie, nie stanowiące problemu;

-infekcja- przed i po zabiegu dezynfekujemy skórę, w domu należy również zachować zasady higieny;

-ból- może być spowodowany charakterem wstrzykiwanej substancji, na przykład w przypadku kwaśnego p.H;

-reakcja alergiczna- miejscowa- w przypadku uczulenia na któryś ze składników podawanego preparatu.

JAK CZĘSTO NALEŻY WYKONYWAĆ ZABIEGI?

Zabiegi mezoterapii najkorzystniejsze efekty dają stosowane w seriach. Zwykle wykonujemy 5 zabiegów w odstępach co 2 tygodnie. Następnie zaleca się wykonywanie zabiegów podtrzymujących raz na 1-2 miesiące. Dokładny schemat podawania może się nieco różnic w przypadku różnych preparatów.