OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE

Zabiegi z zastosowaniem tkanek własnych pacjenta 

Celem zabiegów regeneracyjnych z zastosowaniem własnych tkanek pacjenta jest aktywacja komórek, przyczyniająca się do odbudowy utraconej w wyniku starzenia się organizmu objętości tkanek.

Co to są płytki krwi i dlaczego zabieg działa? 

Płytki krwi czyli trombocyty, są komórkami krwi. U zdrowego, dorosłego człowieka w 1 mm sześciennym osocza znajduje się ich około150-400 tys. Zawierają między innymi tzw. czynniki wzrostu biorące udział w naprawie tkanek po urazie. Są to: czynnik wzrostu naskórka, czynnik wzrostu fibroblastów, czynnik wzrostu śródbłonka naczyń. Pełnią one szereg ważnych funkcji w organizmie. Między innymi stymulują aktywność fibroblastów. To właśnie działanie  wykorzystujemy podczas naszych zabiegów.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg podania osocza bogatopłytkowego wykonuje się w gabinecie lekarskim. W czasie pierwszej wizyty, rozpoczynając protokół, pobieramy krew – 20 ml (tylko od zdrowego pacjenta). Po prostym odwirowaniu pozyskujemy z niej osocze. Następnie techniką mezoterapii, w celu regeneracji skóry, wstrzykujemy składnik w powierzchnię zabiegową twarzy, szyi, dekoltu, dłoni lub skóry owłosionej głowy. Płytki osocza w kontakcie z kolagenem uwalniają czynnik wzrostu, który stymuluje regenerację.

Po upływie sześciu godzin wykonujemy drugi, podobny zabieg, wstrzykując osocze bogatopłytkowe w obszary o największych ubytkach skóry właściwej. Miesiąc później w tych miejscach fibroblasty (komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu) wykazują szczególną aktywność. Wtedy wstrzyknięte zostają gotowe preparaty z aminokwasami, które wspomagają wykształcenie nowej macierzy skórnej. Utrzymanie odpowiedniego pH i systematyczne, comiesięczne zabiegi mezoterapii zapewniają pozostanie skóry na optymalnym poziomie regeneracji.

U młodszych pacjentek zabieg można wykonać 1 raz, u pacjentek powyżej 40 roku życia: 2 razy w ciągu tego samego dnia.

Co uzyskuje się po takim zabiegu?

Przede wszystkim zauważalną poprawę napięcia skóry. Dla podtrzymania

efektu u młodszych pacjentek zaleca się powtórzenie zabiegu po 6 miesiącach, u starszych stosowanie co 4 miesiące.

Jak podtrzymywać efekty zabiegów osoczem bogatopłytkowym?

Po miesiącu od podania osocza bogatopłytkowego powinno zastosować się

mezoterapię innymi preparatami, ponieważ wówczas znacznie zwiększona jest odpowiedź fibroblastów, co klinicznie daje lepsze wyniki mezoterapii. Preparaty do mezoterapii dobiera się zależnie od wieku pacjenta i stanu skóry.

Wypełnianie zmarszczek własną fibryną

Osocze bogatopłytkowe można również zastosować w celu wypełnienia

zmarszczek i bruzd. Wówczas przygotowujemy nieco inaczej osocze-wykorzystując zawartą w nim fibrynę. Specjalnie przygotowany materiał wstrzykujemy w linie zmarszczki. Aktywność fibroblastów w tej okolicy podnosi się na tyle, że nowo powstałe białka spłycają zagłębienie.