TEST STREP A

Test Strep A jest szybkim testem jakościowym przeznaczonym do wykrywania antygenów paciorkowców typu A, bezpośrednio w wymazach pobranych  z gardła. Około 70-80%  infekcji i bólów gardła jest wywołanych przez wirusy. W terapii takich schorzeń nie są skuteczne antybiotyki. Aby uniknąć niepotrzebnego i nieskutecznego  przyjmowania antybiotyków warto wykonać test Strep A.

Czym jest angina?

Angina jest to zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, wywołane przez paciorkowce grupy A. Paciorkowcowe zapalenia gardła pojawiają się najczęściej  w okresie zimowym i wczesna wiosną. Dotyczą przede wszystkim dzieci w wieku szkolnym i młodych osób b dorosłych. Główne objawy anginy są podobne do innych infekcji górnych dróg oddechowych. Są nimi nagły początek, ból gardła, ból podczas połykania, często promieniujący do ucha, powiększone węzły chłonne,  gorączka powyżej 38 stopni C, dreszcze, ból głowy, złe samopoczucie. U dzieci mogą pojawić się również nudności , wymioty, bóle brzucha.

Dla kogo przeznaczony jest test?

Test jest przeznaczony dla pacjentów, u których występują objawy zapalenia gardła lub migdałków. Służy do wykrywania obecności bakterii Streptococcus grupy A w celu ustalenia odpowiedniego leczenia. Test ten pozwala ustalić, czy dolegliwości są wywołane przez wirusy czy paciorkowce

Jak wygląda badanie?

Jałową wymazówką pobieram wymaz z gardła i migdałków podniebiennych. Następnie do porobówki wlewam specjalne odczynniki i umieszczam w niej wymazówkę. Po odpowiednim czasie- 1 min, wyjmuję z probówki wymazówkę i wkładam do niej pasek testowy. Po 5 minutach na pasku testowym pojawiają się kreski i wynik jest gotowy do odczytania.