TOKSYNA BOTULINOWA (BOTOKS)

Toksyna botulinowa, czyli botoks- jak to działa?

Działanie toksyny botulinowej (botoxu) polega na trwałym połączeniu toksyny z płytką nerwowo- mięśniową i porażeniu skurczu mięśnia. Do powrotu przekazywanych impulsów dochodzi stopniowo wraz z tworzeniem się nowych zakończeń nerwowo- mięśniowych.
Dzięki temu toksyna botulinowa znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej jako środek przeciwzmarszczkowy, efektywny w przypadku zmarszczek mimicznych. Toksynę podaje się wstrzykując- podskórnie lub do mięśnia- zależnie od lokalizacji. Działanie pojawia się po 24 godzinach do 7-10dni. Porażenie mięśnia utrzymuje się około 4-6 miesięcy.
Toksyna botulinowa stosowana jest między innymi do korekcji "kurzych łapek ", zmarszczek czoła, nosa, zmarszczek w obrębie wargi (zmarszczki palacza).

Toksyna botulinowa ma również inne działanie- hamuje wydzielanie acetylocholiny w obrębie gruczołów potowych, co powoduje zahamowanie wydzielania potu. Jest to wykorzystywane w leczeniu nadmiernej potliwości w obrębie pach, dłoni i stóp.

Jakie są przeciwwskazania do zastosowania botoksu?

Przeciwwskazaniem do zastosowania toksyny botulinowej jest występowanie chorób i stosowanie leków, które mają wpływ na połączenie nerwowo- mięśniowe:

-leki: antybiotyki aminoglikozydowe (amikacyna, gentamycyna, streptomycyna); sukcynylocholina, tubokumaryna, D-penicylamina, leki przeciwmalaryczne, cyklosporyna;

-myastenia gravis;

-przeciwwskazaniem do zabiegu jest również ciąża i okres karmienia.

Czego należy unikać po wykonanym zabiegu?

-przez około 4 godziny po zabiegu należy unikać schylania, kładzenia się, skakania i ew. podróży samolotem;

-nie należy masować okolic poddanych zabiegowi;

-niewskazane jest narażanie się na wysoką temperaturę: sauna, gorąca kąpiel, suszarka- po wpływem temperatury toksyna ulegnie rozpadowi nim zdąży zadziałać.