Wypełniacze

 

Jednym z podstawowych problemów estetycznych związanych ze starzeniem jest utrata objętości tkanek. Celem wykonania zabiegu wypełnienia jest uzyskanie harmonii i wzajemnej proporcji tkanek twarzy, przywracanie symetrii twarzy, objętości tkanek i gładkości skóry. Wypełniacz podaje się w celu spłycenia zmarszczek, wypełnienia blizn zanikowych (np. po trądziku), zwiększenia objętości tkanek twarzy ( np. powiększanie ust )

Wypełnianie tkanek miękkich w celu korekcji zmarszczek, owalu twarzy, poprawy jakości skóry szyi, dekoltu, dłoni ma już ponad 100- letnią tradycję.
Pierwszym materiałem zastosowanym na przełomie XIX- XX wieku była parafina- niestety powodowała powstawanie guzków.
W latach 60 dwudziestego wieku wprowadzono do korekcji zmarszczek płynny silikon. On również nie okazał się materiałem idealnym i prowadził do poważnych powikłań.
Od 1981 roku jako wypełniacza używano kolagenu wołowego. Powikłania po jego stosowaniu występowały rzadko, ale istniała możliwość alergii na białko zwierzęce.
Obecnie najpowszechniej stosowanym wypełniaczem jest kwas hialuronowy. Jest on dobrze tolerowany przez pacjentów, nie daje uczuleń - jest substancją występującą fizjologicznie w organizmie.